Franciszek Hirszberg to postać o niezwykle interesującym życiorysie. Urodził się 14 października 1863 roku w Kutnie, a swoje życie zakończył 4 lipca 1933 roku w Paryżu.
Był on nie tylko fabrykantem z Łodzi, ale również naukowcem o żydowskich korzeniach, co czyni go ważnym przedstawicielem społeczności żydowskiej w Polsce. Jego działalność w przemyśle i badaniach naukowych pozostawiła znaczący ślad w historii regionu.
Życiorys
Franciszek Hirszberg, po ukończeniu szkoły średniej we Włocławku, podjął dalszą naukę na studiach chemicznych w Zurychu, gdzie zdobył tytuł doktora. Jego interdyscyplinarne zainteresowania doprowadziły go również do studiów zoologicznych oraz geologicznych, które ukończył w Berlinie. W Zurychu był aktywnym członkiem tajnego Związku Młodzieży Polskiej „Zet”, który został założony przez Zygmunta Miłkowskiego. Jego działalność polityczna w 1890 roku doprowadziła do aresztowania i osadzenia w łódzkim więzieniu, a następnie zesłania na Krym; jednakże w 1892 roku powrócił do Łodzi.
W 1897 roku Hirszberg uruchomił farbiarnię wełny surowej przy ul. Leszno 35/37 w Łodzi (później L. Żeligowskiego), gdzie współpracował z Hugonem Porańskim. Razem stworzyli firmę pod nazwą „Farbiarnia F. Hirszberg i H. Porański”, a sam Hirszberg był również właścicielem nieopodal zlokalizowanej garbarni. Po zakończeniu I wojny światowej osiedlił się przy ul. Zielonej 8 w Łodzi. Hirszberg aktywnie uczestniczył w życiu gospodarczym miasta, będąc członkiem Komitetu Giełdowego oraz Towarzystwa Kredytowego Miejskiego w Łodzi. Dodatkowo, był częścią Zgromadzenia Kupców Miasta Łodzi oraz członkiem zarządu Stowarzyszenia Techników, a także członkiem zwyczajnym Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.
Działalność naukowa
Hirszberg wykazał się również mocnym zaangażowaniem w działalność naukową, w szczególności jako członek Towarzystwa Muzeum Sztuki i Nauki, a także kustosz tego muzeum. Brał udział w zakładaniu Towarzystwa Przyrodniczego im. S. Staszica w Łodzi i był inicjatorem wydania „Czasopisma Przyrodniczego Ilustrowanego”, które wspierał finansowo. Również zainicjował postawienie pomnika Stanisława Staszica w parku jego imienia. Hirszberg miał zainteresowania w obszarze paleontologii i prehistorii. Uczestniczył w licznych sympozjach oraz zjazdach naukowych odbywających się w Polsce, Francji, Hiszpanii, Danii oraz Rosji.
Od 1916 roku, pod wpływem profesora Jana Lewińskiego, podjął pracę w Zakładzie Geologii Uniwersytetu Warszawskiego jako asystent-wolontariusz. W ramach tej pracy, zajmował się porządkowaniem zbiorów oraz tworzeniem eksponatów dydaktycznych obrazujących różnorodne procesy geologiczne. Jego prace obejmowały również badanie szczątków ichtiozaurów, a efektem jego wysiłków była pierwsza publikacja na temat gadów kopalnych, dotycząca „O kręgach ichtiosaurów i plesiosaurów z kimerydu i portlandu okolic Tomaszowa Rawskiego”.
Hirszberg pasjonował się kolekcjonowaniem otwornic oraz regularnie uczestniczył w wyjazdach badawczych, w tym do znanych miejsc wydobycia skamielin, takich jak Solnhofen. Odwiedzał jaskinie we Francji i Hiszpanii oraz angażował się w działalność towarzystw naukowych i muzeów przyrodniczych. Kolekcjonował również materiały do monografii dotyczącej dinozaurów, tworząc obszerną, ale niedokończoną pracę. Niektóre fragmenty jego badań, ukazały się w artykule pt. „Wędrówki Dinosaurów” opublikowanym w czasopiśmie „Przyroda i Technika”.
Życie prywatne
Był synem Teodora Hirszberga oraz bratem znanego fabrykanta Jakuba Hirszberga. Jego żona, Gustawa, z domu Klingsland, zmarła w 1911 roku. Franciszek Hirszberg zmarł w Paryżu, gdzie również został pochowany.
Przypisy
- a b c AnetaA. Stawiszyńska, Odczyty jako forma działalności Łódzkiego Oddziału PTK w latach I wojny światowej, 2016 [dostęp 09.10.2022 r.].
- a b c J.J. Zerndt, Dr. Franciszek Hirszberg (1863–1933), „Annales Societatis Geologorum Poloniae”, 9, 1933.
- Przegląd geograficzny: Polśkiĭ geograficheskiĭ obzor. Polish geographical review. Revue polonaise de géographie, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1934 [dostęp 09.10.2022 r.].
- a b c AndrzejA. Kempa, MarekM. Szukalak, Żydzi dawnej Łodzi: słownik biograficzny Żydów łódzkich oraz z Łodzią związanych, Oficyna Bibliofilów, 2001, ISBN 978-83-87522-52-0 [dostęp 09.10.2022 r.].
- a b JacekJ. Strzalkowski, Artyści, obrazy i zbieracze w Łodzi do 1918 roku, nakł. aut., 1991 [dostęp 09.10.2022 r.].
- a b c Analecta: studia i materiały z dziejów nauki, Wydawnictwo IHNOIT PAN, 2002 [dostęp 09.10.2022 r.].
- a b StanisławS. Kozicki, Historia Ligi Narodowej (okres 1887-1907)., Myśl Polska, 1964 [dostęp 09.10.2022 r.].
- a b c Archiwum Państwowe wA.P. Łodzi, [Spis ludności Łodzi] Hermanhaus – Herszfeld, sygnatura 39/221/0/4.12/24659, szukajwarchiwach.gov.pl, 1916 [dostęp 09.10.2022 r.].
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Adam Stebelski | Jerzy Kopania | Andrzej Marian Bartczak | Władimir Wietczinkin | Tadeusz Witkowski (informatyk) | Izaak Kersz | Teresa Wolińska | Ewa Sławińska-Dahlig | Zbigniew Osiński (1926–2001) | Mariusz Żydowo | Tomasz Smolicz | Juliusz Marso | Mieczysław Altman | Adam Kersten | Marian Zientalski | Jerzy Czerbniak | Bronisław Stefan OyrzanowskiOceń: Franciszek Hirszberg