Teresa Wolińska


Teresa Wolińska, urodzona 23 maja 1963 roku w Kutnie, to wybitna polska historyk, specjalizująca się w zakresie bizantynologii oraz mediewistyki. Posiada tytuł doktora habilitowanego i jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Łódzkiego.

Życiorys

Teresa Wolińska jest uznawanym członkiem Komisji Bizantynologicznej Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAN. Jej badania koncentrują się na historii Bizancjum w okresie VI–IX wieku, a także na relacjach pomiędzy Bizancjum a barbarzyńskimi państwami oraz ludami zachodniej Europy. Do obszaru jej zainteresowań należy również historia Armeńczyków i Armenii w VI–VII wieku, a także dzieje bizantyńskich posiadłości w Italii od VI do XI wieku. Zajmuje się również relacjami Bizancjum z papiestwem, postacią cesarza Justyniana oraz polityką Bizantyjczyków wobec Sycylijczyków.

W latach 1982–1987 Teresa Wolińska studiowała historię na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie ukończyła studia z wyróżnieniem. Następnie, w latach 1992–1996, pełniła funkcję asystenta w Zakładzie Historii Bizancjum, a do 2006 roku była adiunktem. W 1995 roku uzyskała stopień doktora, a w 2005 roku habilitowała się i otrzymała tytuł profesury nadzwyczajnej na Uniwersytecie Łódzkim.

Wybrane publikacje

Oto wybór publikacji, które zostały napisane lub redagowane przez Teresę Wolińską, wpływową postać w dziedzinie nauk humanistycznych.

  • Stosunki papieża Grzegorza Wielkiego z dworem cesarskim i administracją bizantyńską, Piotrków Trybunalski: Wydawnictwo Filii Kieleckiej WSP, 1998,
  • Justynian Wielki, Kraków: Wydawnictwo WAM, 2003,
  • Sycylia w polityce bizantyńskiej w VI–IX w, Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2005,
  • (redakcja) Średniowieczna wizja świata. Jedność czy różnorodność. Idee i teksty: III Kongres Mediewistów Polskich, Łódź, 22–24 września 2008 roku, pod red. Teresy Wolińskiej, Mirosława J. Leszki, Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2009,
  • (redakcja) Konstantynopol: Nowy Rzym. Miasto i ludzie w okresie wczesnobizantyjskim, pod red. Mirosława Leszki i Teresy Wolińskiej, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011, ISBN 978-83-01-16521-5.

Oceń: Teresa Wolińska

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:18