Paweł Frątczak


Paweł Frątczak, urodzony 15 lipca 1960 roku w Kutnie, to znana postać wśród polskich strażaków, który zdobył uznanie jako starszy brygadier. Jego zaangażowanie w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej sięga wielu lat, a jego doświadczenie obejmuje kluczowe wspieranie działań w tym obszarze.

W latach 2007-2020 pełnił funkcję doradcy oraz rzecznika prasowego Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. W tym czasie zyskał reputację nie tylko jako ekspert, ale również jako aktywny autor i współautor wielu publikacji, w tym artykułów oraz książek, które koncentrują się na różnorodnych aspektach tematyki pożarniczej.

Życiorys

Wykształcenie i praca zawodowa

W 1983 roku Paweł Frątczak uzyskał dyplom Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy, gdzie jego praca magisterska skupiała się na analizie polskiego i zagranicznego czasopiśmiennictwa w dziedzinie pożarnictwa oraz czasopisma „Przegląd Pożarniczy”. Dwa lata później ukończył Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Warszawie. Dodatkowo, uczestniczył w licznych kursach dotyczących kryzysowego zarządzania i public relations, które miały miejsce m.in. na Louisiana State University oraz Louisiana Police Academy w Baton Rouge w USA w 1992 roku. Zdobył także wiedzę na temat dostępu do informacji publicznej oraz umiejętności w zakresie komunikacji kryzysowej, uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez Defense Threat Reduction Agency United States of America i Usstratcom Center for Combating WMD oraz Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Warszawie, co miało miejsce w 2015 roku.

Paweł jest aktywnym uczestnikiem wielu międzynarodowych oraz krajowych ćwiczeń ratowniczych. W trakcie swojej kariery istotnie przyczynił się do organizacji działań informacyjnych w Polsce, zwłaszcza podczas Turnieju UEFA EURO 2012, a także w ramach Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podczas powodzi w 2010 roku.

Jego pasja do modelarstwa przejawia się w kolekcjonowaniu modeli samochodów pożarniczych. Aktualnie jego zbiór liczy ponad 3000 egzemplarzy, co czyni go jednym z dwóch największych zbiorów tego typu w Polsce.

Funkcja rzecznika

Od początku swojej kariery zawodowej Paweł Frątczak był związany z rolą rzecznika prasowego Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego w Toruniu, wcześniej pracując w KW Straży Pożarnych oraz KW PSP w Bydgoszczy. Dalsze jego losy zawodowe prowadziły go na stanowisko doradcy oraz rzecznika prasowego Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. W ramach tej roli odpowiadał za budowanie wizerunku formacji ratowniczej oraz promowanie zawodu strażaka.

W 2017 roku został awansowany na stanowisko zastępcy dyrektora Gabinetu Komendanta Głównego. Jego dorobek pisarski obejmuje ponad 350 artykułów, które ukazały się w różnych specjalistycznych czasopismach poświęconych pożarnictwu oraz ratownictwu. Tematyka publikacji dotyczy technik pożarniczych, analizy największych akcji ratowniczych, a także organizacji straży pożarnych na świecie.

Współpracował również jako autor książki pt. „Samochody pożarnicze”, która ukazała się w 2017 roku. Publikacja jest dwujęzyczna i prezentuje wybrane modele pojazdów pożarniczych używanych w jednostkach straży pożarnych na terenie Polski.

Wyróżnienia

W 2011 roku Paweł Frątczak otrzymał prestiżowe wyróżnienie w postaci Złotego Znaku Związku OSP RP. To odznaczenie docenia jego zaangażowanie oraz osiągnięcia w obszarze ochrony przeciwpożarowej.

W 2014 roku znalazł się w gronie 12 wybitnych kandydatów nominowanych do nagrody Mistrz Mowy Polskiej, co świadczy o jego umiejętnościach językowych oraz talentach komunikacyjnych.

Wybrane publikacje

Oto zestawienie kluczowych publikacji związanych z działalnością Pawła Frątczaka, które przedstawiają jego osiągnięcia oraz wkład w rozwój wiedzy na temat pożarnictwa.

  • Samochody pożarnicze = Fire trucks, autorstwa Pawła Frątczaka i Janusza Woźniaka, wydane przez Elamed Media Group w 2017 roku,
  • Samochody pożarnicze polskiej straży pożarnej, współautorzy Paweł Frątczak i Marek Pisarek, opublikowane przez Centralne Muzeum Pożarnictwa w 2005 roku,
  • Projektowanie, wykonywanie i stosowanie środków dydaktycznych w kształceniu kadr pożarniczych, autorami są Jan Frątczak i Paweł Tomasz Frątczak, opublikowane przez Szkołę Podoficerską Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy w 1998 roku,
  • Bibliografia techniki pożarniczej 1901-1988, autor Paweł Tomasz Frątczak, wydanie Szkoły Głównej Służby Pożarniczej z 1992 roku.

Przypisy

  1. Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego PSP żegna się ze służbą [online], www.straz.gov.pl [dostęp 26.02.2020 r.]
  2. Obchody Dnia Strażaka w KG PSP. straz.gov.pl, 18.05.2017 r. [dostęp 22.04.2018 r.]
  3. Katarzyna Boguszewska: 9 czerwca 2014 r. na Zamku Królewskim w Warszawie, już po raz czternasty wręczone zostały nominacje do tytułu Mistrza Mowy Polskiej oraz po raz czwarty Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. 09.06.2014 r. [dostęp 22.04.2018 r.]
  4. Agnieszka Wójcik: ZOSP RP uhonorował dziennikarzy. straz.gov.pl, 09.12.2011 r. [dostęp 22.04.2018 r.]
  5. Samochody pożarnicze polskiej straży pożarnej [online], Lubimyczytać.pl [dostęp 19.04.2018 r.]
  6. Paweł Frątczak, rzecznik straży pożarnej – oglądaj wideo TVN24 [online], TVN24.pl [dostęp 19.04.2018 r.]
  7. Kierownictwo Komendy Głównej PSP – Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej [online], www.straz.gov.pl [dostęp 19.04.2018 r.]
  8. Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego PSP – Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej [online], www.straz.gov.pl [dostęp 21.04.2018 r.]
  9. Paweł [online], 14.03.2008 r. [dostęp 19.04.2018 r.]
  10. a b c d Katalog Biblioteki Narodowej: Frątczak Paweł. Biblioteka Narodowa. [dostęp 20.04.2018 r.]

Oceń: Paweł Frątczak

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:9