Andrzej Błędowski, znany również pod pseudonimami „Bury” i „Biały”, urodził się 7 stycznia 1927 roku w Kutnie i zmarł 23 sierpnia 1944 roku w Warszawie. Był on sierżantem podchorążym oraz uczestnikiem niezwykle ważnego wydarzenia w historii Polski – powstania warszawskiego, gdzie walczył w szeregach II plutonu „Alek” 2. kompanii „Rudy” batalionu „Zośka” Armii Krajowej.
Warto zaznaczyć, że Andrzej był synem Wiesława, a jego bratanek to Ryszard Błędowski. Jego dziedzictwo żyje w pamięci wielu, reprezentując odwagę i niezłomność ducha młodego pokolenia walczącego o wolność.
Konspiracja
Andrzej Błędowski był uczniem konspiracyjnego Gimnazjum im. Tadeusza Reytana w Warszawie, a także harcerzem w działającej przy tej szkole 1. Warszawskiej Drużynie Harcerskiej im. Romualda Traugutta, znanej jako „Czarna Jedynka”. W okresie niemieckiej okupacji aktywnie uczestniczył w polskim ruchu oporu, prowadząc działania zbrojne.
Jego działalność obejmowała m.in. udział w akcji Wilanów, która polegała na ataku na posterunek żandarmerii niemieckiej, policji granatowej oraz jednostki „streife” znajdującej się przy szosie powsińskiej oraz na miejscu postoju niemieckich lotników w Wilanowie. Dodatkowo brał udział w akcji Par, zorganizowanej w bazie leśnej.
Interesującym wydarzeniem w jego karierze bojowej była noc z 27 na 28 kwietnia 1944, kiedy to uczestniczył w akcji „Tłuszcz-Urle”, przynależąc do grupy I ataku. Jego determinacja i umiejętności przyniosły mu sukces, gdyż ukończył tajną podchorążówkę, zdobywając czwartą lokatę w swojej grupie, w której znajdowało się 71 żołnierzy.
Powstanie warszawskie
W trakcie powstania warszawskiego, Andrzej Błędowski walczył na Woli oraz w Starym Mieście. Niestety, jego życie zostało brutalnie przerwane 23 sierpnia 1944 roku, kiedy to poległ w szpitalu Jana Bożego, który znajdował się przy ul. Bonifraterskiej 12. W chwili jego śmierci miał zaledwie 18 lat.
Jego ostatnie miejsce spoczynku to cmentarz, gdzie został pochowany obok phm. ppor. Zdzisława Rackiego, znanego pod pseudonimem „Rad”. Obaj żołnierze spoczywają w kwaterach związanych z batalionem „Zośka”, które znajdują się na Powązkach Wojskowych w Warszawie, w konkretnej kwaterze 20A-2-1.
Za swoją odwagę i bohaterstwo, Błędowski został odznaczony Krzyżem Walecznych, co dokumentuje jego niezwykły wkład w walki o wolność podczas tego dramatycznego momentu w historii Polski.
Przypisy
- a b c Andrzej Błędowski. 1944.pl. [dostęp 24.04.2024 r.]
- Cmentarz Wojskowy, kwatera A 20, rząd 2, grób 1. cmentarzekomunalne.com.pl. [dostęp 24.04.2024 r.]
- Szare Szeregi na Ochocie. Wojciech Marcinkiewicz (oprac.). Warszawa: Oficyna Wydawnicza Aspra-JR, 2005 r., s. 96. ISBN 83-88766-97-X.
- Dane według: Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego, tom 5. Redaktor naukowy Piotr Rozwadowski. Dom Wydawniczy "Bellona", Warszawa 2002 r. ISBN 83-11-09261-3.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Kazimierz Sarnowicz | Paweł Frątczak | Czesław Śnieć | Wacław Grudniewicz | Józef Trepto | Jarosław Kraszewski | Stefan Tandecki | Andrzej Honowski | Józef Burhardt | Michaił Girszowicz | Tadeusz KawczyńskiOceń: Andrzej Błędowski