UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kutno - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Roman Michalski


Roman Michalski, urodzony 11 stycznia 1938 roku w Kutnie, to postać znacząca w polskim świecie sztuki. Jako aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, zdobył uznanie na wielu płaszczyznach artystycznych. Dodatkowo, pełniąc rolę reżysera teatralnego, wzbogacił polski teatr o swoje unikalne wizje i interpretacje.

Życiorys

Roman Michalski zadebiutował 9 kwietnia 1960 roku w roli księdza w spektaklu „Wieczór Trzech Króli” autorstwa Williama Szekspira, w reżyserii Jerzego Waldena, który odbył się na scenie Teatru Powszechnego w Łodzi. Jego formalna edukacja teatralna zakończyła się w 1961 roku, kiedy to ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi.

W swojej karierze artystycznej miał okazję występować na wielu znakomitych scenach, takich jak Teatr Klasyczny w Warszawie w latach 1961-1962, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie w latach 1962-1963, oraz Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu od 1963 do 1968 roku. Następnie grał w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim przez rok, a od 1969 roku przez osiem lat związany był z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie, zanim dołączył do Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, gdzie pracował do 2010 roku.

W ciągu swojej imponującej kariery sceniczej Michalski zagrał ponad 300 ról. Wśród nich wymienia się takie postacie jak Robinson w „Przypadkach Robinsona Kruzoe” według Daniela Defoe, w reż. Romana Załuskiego (1965), doktor Dobraniecki w „Znachorze” według Tadeusza Dołęgi-Mostowicza (1976), Szpiekina w „Rewizorze” Nikołaja Gogola w reżyserii Bogdana Toszy (1989), a także Radosta w „Ślubach panieńskich” Aleksandra Fredry w reżyserii Anny Polony (1993). W 2000 roku odegrał rolę Capuletiego w „Romeo i Julii” Szekspira, wystawionej w reżyserii Bartosza Zaczykiewicza.

Jego dorobek artystyczny obejmuje także role Eugeniusza w „Tangu” Sławomira Mrożka w reżyserii Filipa Bajona (2004), pustelnika w „Balladynie” Słowackiego (2007) oraz Wernyhorę w „Weselu” Wyspiańskiego, które reżyserował Rudolf Zioło (2007). W późniejszych latach zagrał kaprala, hrabiego i pułkownika w „Dziadach” Adama Mickiewicza w reżyserii Krzysztofa Babickiego (2011).

W ostatnich latach Michalski skupił się na reżyserii. Jego prace gościły na scenach Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Teatrze Muzycznym w Gliwicach, gdzie zrealizował szereg udanych przedstawień.

Oprócz działalności teatralnej, Michalski brał udział w Teatrze Telewizji. Wystąpił m.in. w spektaklu „Lepiej byłoby, gdybym się był nie żenił” w reżyserii Marka Kostrzewskiego (1979), „Strych na Kossakówce”, opartym na dziełach Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz Magdaleny Samozwaniec, w reżyserii własnej i Anny Ciepielewskiej (1995) oraz w „Iwonie, księżniczce Burgunda” Witolda Gombrowicza, reżyserowanej przez Atillę Keresztesa w 2011 roku.

Aktualnie występuje w Teatrze Śląskim, w tym w spektaklach „Odys i świnie, czyli opowieść mitomana” wyreżyserowanym przez Agatę Dudę-Gracz oraz „Himalaje” w reżyserii Roberta Talarczyka. Z okazji 45-lecia pracy w tym teatrze, wcielił się w Starego Maxa Aue w spektaklu „Łaskawe”, opartym na powieści Jonathana Littella w reżyserii Mai Kleczewskiej. Obecnie gra również Majora w „Folwarku zwierzęcym”, bazującym na powieści George’a Orwella.

Filmografia

Roman Michalski może poszczycić się bogatą filmografią, która obejmuje wiele różnorodnych ról w filmach i serialach telewizyjnych.

  • Zawsze w niedziele (1965),
  • Ślad na ziemi (serial telewizyjny) (1978) – pijaczek w pociągu,
  • Weryfikacja (1986),
  • Pitbull (serial telewizyjny) (2008) (odc. 31.),
  • Bolesław Huberman, czyli Zjednoczenie Europy i skrzypce (2010) – profesor Josef Joachim,
  • Strzępy (2022) – Stefan.

Odznaczenia i nagrody

Roman Michalski, znany ze swojego wkładu w kulturę, otrzymał szereg prestiżowych odznaczeń, które odzwierciedlają jego zasługi oraz osiągnięcia artystyczne. Poniżej przedstawiamy listę jego nagród i wyróżnień:

Przypisy

  1. Łaskawe [online], Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach [dostęp 06.02.2023 r.]
  2. Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. www.gov.pl. [dostęp 02.07.2020 r.]
  3. Himalaje, Teatr Śląski.
  4. Odys i świnie, czyli opowieść mitomana, Teatr Śląski.

Oceń: Roman Michalski

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:10