UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kutno - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Celina Dangel-Fijałkowska


Celina Dangel-Fijałkowska, znana również jako Celina Danglówna, to postać, która wywarła istotny wpływ na polską literaturę. Urodziła się 10 maja 1889 roku w Kutnie, a swoje życie zakończyła 29 kwietnia 1962 roku w Gliwicach.

Była uznawaną poetką, której twórczość fascynowała wiele pokoleń czytelników. Jej wiersze charakteryzowały się głębią emocjonalną oraz niezwykłą wrażliwością na otaczający świat.

Życiorys

Celina Dangel-Fijałkowska przyszła na świat w rodzinie ziemiańskiej, co z pewnością miało wpływ na jej późniejsze życie. W roku 1919 zawarła związek małżeński z Mieczysławem Fijałkowskim, co było istotnym wydarzeniem w jej biografii. Początkowo osiedliła się w Warszawie, jednak od 1921 roku zamieszkała w rodzinnym majątku w Skłotach.

Niestety, w trakcie II wojny światowej została zmuszona do opuszczenia swojego majątku, co dla wielu ludzi tamtych czasów było niezwykle trudnym doświadczeniem. Po zakończeniu wojny, jej nowym domem stały się Gliwice, gdzie kontynuowała swoje życie po burzliwych przeżyciach związanych z wojną.

Twórczość

Celina Dangel-Fijałkowska rozpoczęła swoją literacką podróż w młodym wieku, tworząc osobiste utwory poetyckie. Już w 1918 roku ukazał się jej pierwszy zbiór młodzieńczych wierszy, zatytułowany Poezye.

W tym dziele, obok jej autorskich kompozycji, znalazły się również przekłady utworów znanych autorów, takich jak Maurice Maeterlinck, Charles Baudelaire oraz Max von Schenkendorf. Te literackie adaptacje świadczą o jej pasji do poezji oraz umiejętności interpretacji zagranicznych tekstów.

W kolejnych latach twórczość Dangel-Fijałkowskiej nie ustała. Jej wiersze były systematycznie publikowane w prestiżowych czasopismach, w tym w Świecie, Kurierze Warszawskim oraz Sfiknsie. To pokazuje, jak ważnym głosem literackim była w swoim czasie.

W okresie przed drugą wojną światową poetka ukończyła tomik poezji pod tytułem Godziny i lata, który jednak ujrzał światło dzienne dopiero w 1995 roku. Został on wydany prywatnym nakładem jej córki, Magdaleny, co podkreśla osobisty charakter tego dzieła.

Upamiętnienie

Upamiętnienie Celiny Dangel-Fijałkowskiej jest widoczne w różnych aspektach życia lokalnej społeczności. Jedną z ulic w Kutnie nazwano imieniem Celiny i Mieczysława Fijałkowskich, co stanowi trwały symbol ich wkładu w historię tego regionu.

Do roku 2013 organizowano Turniej Jednego Wiersza o Laur Celiny Dangel Fijałkowskiej. Wydarzenie to było prowadzone przez Środkowoeuropejskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Środek” oraz Kutnowski Dom Kultury, przyciągając wielu uczestników i miłośników literatury.

Przypisy

  1. Bożena B. Gajewska, One są warte naszej pamięci [online], eKutno, 09.03.2020 r. [dostęp 20.12.2023 r.]
  2. Uwaga młodzi poeci! VII Turniej Jednego Wiersza [online], Region Kultury [dostęp 20.12.2023 r.]
  3. Wykaz ulic w miejscowości Kutno [online], Mapa Polski Live City [dostęp 20.12.2023 r.]
  4. Dar Spotkania z poezją. [online], Kutno - Nasze Miasto, 13.01.2013 r. [dostęp 20.12.2023 r.]
  5. II Konkurs Jednego Wiersza O Laur Celiny Dangel - Fijałkowskiej [online], KCI Kutno.net, 16.03.2006 r. [dostęp 20.12.2023 r.]
  6. Piotr A.P.A. Stasiak, Celina z Danglów Fijałkowska - poetka zapomniana?, „Kutnowskie Zeszyty Regionalne” (T. X), 2006, s. 287-294.

Oceń: Celina Dangel-Fijałkowska

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:18