UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kutno - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Anna Jeremus-Lewandowska


Anna Jeremus-Lewandowska, urodzona 5 maja 1959 roku w Kutnie, to wybitna polska śpiewaczka operowa, która specjalizuje się w wykonawstwie klasycznym jako sopran koloraturowy. Jej talent i pasja do muzyki zaowocowały nie tylko znakomitymi występami, ale również dużym zaangażowaniem w edukację muzyczną.

Jako profesor, zatrudniona jest w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, gdzie przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie młodszym pokoleniom artystów. Ta instytucja jest znana z kształcenia wielu utalentowanych muzyków, a sama Jeremus-Lewandowska jest jednym z jej czołowych przedstawicieli.

W swojej karierze artystycznej Anna Jeremus-Lewandowska z pewnością wnosi znaczący wkład w rozwój polskiej muzyki operowej oraz edukacji muzycznej, co jest dostrzegane w jej pracy zarówno na scenie, jak i w murach uczelni. Więcej informacji na temat Akademii Muzycznej im I.J. Paderewskiego w Poznaniu można znaleźć na ich oficjalnej stronie internetowej.

Życiorys

Anna Jeremus-Lewandowska jest wybitną artystką wokalną, która ukończyła Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Łodzi w 1985 roku. Jej debiut artystyczny miał miejsce w 1986 roku, kiedy to zaśpiewała partię Rozyny w operze G. Rossiniego „Cyrulik sewilski” na scenie Państwowej Opery w Bydgoszczy. W roku 1989 uczestniczyła w premierze „Czarodziejskiego fletu” W.A. Mozarta, grając rolę Królowej Nocy w Operze Śląskiej.

W okresie od 1990 do 1993 roku współpracowała z Warszawską Operą Kameralną, a następnie w latach 1993–1995 z Operetką Warszawską. Od 1988 do 2006 roku była na stałe związana z Teatrem Wielkim w Łodzi, biorąc udział w licznych premierach operowych. Jej występy obejmowały tournée w Niemczech, Holandii oraz Hiszpanii.

Artystka miała możliwość uczestniczenia w premierach takich jak „Straszny dwór” (1995) oraz „Halka” i „Baron cygański” w Chicago (1996). Lata 1998–2002 to czas, kiedy brała udział w programach telewizyjnych, prezentując przeboje polskich kompozytorów oraz najpopularniejsze arie operowe i operetkowe dla TV Regionalnej oraz TV Polonia. W 1997 roku wykreowała partię Hanny w „Strasznym dworze” S. Moniuszki w czasie transmisji na żywo realizowanej przez TV Polonia.

W latach 1998–2005 współpracowała z Polską Operą Kameralną, gdzie prezentowała główne partie w licznych przedstawieniach operowych, odbywających się w różnych częściach Polski. W swoim bogatym repertuarze ma ponad 30 ról operowych, operetkowych oraz partie z utworów oratoryjnych. Wśród jej najważniejszych ról można wymienić: Rozynę w „Cyruliku sewilskim” G. Rossiniego, Norinę w „Don Pasquale”, Adinę w „Napoju miłosnym” G. Donizettiego, Królową Nocy w „Czarodziejskim flecie”, Konstancję w „Uprowadzeniu z seraju”, Zuzannę w „Weselu Figara” W.A. Mozarta, Violettę w „Traviacie”, Gildę w „Rigoletcie” G. Verdiego oraz Hannę w „Strasznym dworze” S. Moniuszki.

Artystka brała także udział w Festiwalach Operowo-Operetkowych w Ciechocinku w latach 1998-2003. Od 2007 roku prowadzi cykliczne spotkania z osobami ze świata kultury i sztuki w ramach „Czwartkowego Forum Kultury Politechniki Łódzkiej”.

Jej działalność koncertowa odbywa się zarówno w kraju, jak i za granicą. W 2011 roku została uhonorowana Honorową Nagrodą Prezydenta Miasta Kutna za szczególne zasługi w promowaniu miasta. Dwa lata później, w 2014 roku, otrzymała medal „Pro publico bono” im. Sabiny Nowickiej, przyznany przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi. Ten sam rok przyniósł jej także Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2016 roku czas uczynił ją posiadaczką Medalu Złotego za długoletnią służbę, przyznanym przez Prezydenta RP.

W 2017 roku odznaczono ją medalem „Zasłużony dla Powiatu Kutnowskiego”, a w 2018 roku została wyróżniona Srebrnym Krzyżem Zasługi. Jej osiągnięcia i zaangażowanie w rozwój kultury w Polsce zasługują na szczególne uznanie.

Działalność pedagogiczna

W 2001 roku Anna Jeremus-Lewandowska uzyskała kwalifikacje I stopnia sztuki w obszarze dyscypliny artystycznej, jaką jest wokalistyka. Ukończyła studia na Akademii Muzycznej w Gdańsku.

W latach 2001–2004 miała okazję współpracować z Uniwersytetem Łódzkim, gdzie pełniła rolę adiunkta w Katedrze Edukacji Artystycznej. Jej dalsza kariera przyniosła jej stopień dr hab. sztuk muzycznych w 2005 roku, specjalizując się w wokalistyce, który uzyskała na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Temat jej pracy habilitacyjnej to „Techniki prowadzenia głosu w praktyce wykonawczej sopranu koloraturowego”.

W kolejnych latach Anna Jeremus-Lewandowska kontynuowała swą pracę w UMFC z Wydziałem Instrumentalno‑Pedagogicznym w Białymstoku (2006–2010), a od 2010 roku pełni funkcję profesora w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Została uhonorowana tytułem profesora sztuk muzycznych, który otrzymała z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w dniu 18 kwietnia 2013 roku.

Jej działalność naukowa jest bardzo aktywna; od 2001 roku uczestniczy w licznych polskich i międzynarodowych konferencjach naukowych. Od 2002 roku pełni funkcję redaktora naczelnego czasopisma „Poradnik Muzyczny”. Dodatkowo, od 2007 roku jest jurorem w konkursach wokalnych.

Członkini Łódzkiego Towarzystwa Naukowego od 2006 roku oraz Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu we Wrocławiu od 2007 roku, prowadzi także Warsztaty Wokalne w Kutnie pod patronatem PSPŚ od 2009 roku. W 2010 roku została twórcą i dyrektorem Letniego Festiwalu Muzycznego Kutno, co dodatkowo przyczynia się do jej rozwoju w dziedzinie sztuki muzycznej.

Działalność wydawnicza

Anna Jeremus-Lewandowska jest uznaną artystką, która ma na swoim koncie wiele osiągnięć wykonawczych. Jej działalność wydawnicza jest niezwykle bogata i zróżnicowana. Wydała szereg płyt CD, które zdobyły uznanie zarówno krytyków, jak i publiczności.

  • Odgłosy wiosny (2003),
  • Ave Maria – muzyka sakralna (2004),
  • Najpiękniejsze kolędy (2004),
  • Kolędy polskie – Tadeusz Trojanowski (2009),
  • Liryki na sopran z fortepianem do tekstów M. Konopnickiej i M. Matuszewskiego (2012),
  • Oratorium do słów Stefana Kardynała Wyszyńskiego (3 pieśni) – T. Trojanowski (2016),
  • Stanisław Moniuszko – najpiękniejsze pieśni (2019).

Każdy z tych albumów odzwierciedla jej pasję i oddanie muzyce, czyniąc ją kluczową postacią w polskim świecie muzycznym.

Przypisy

  1. Powiatkutno.eu [online], www.powiatkutno.eu [dostęp 09.07.2018 r.]
  2. Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej / Prezydent / Kompetencje / Ordery i odznaczenia / Odznaczenia / Medal za Długoletnią Służbę [online], www.prezydent.pl [dostęp 21.11.2017 r.]
  3. Urząd Miasta Kutno – Serwis (PL) – Aktualności [online], www.um.kutno.pl [dostęp 21.11.2017 r.]
  4. Anna Jeremus-Lewandowska. Akademia Muzyczna w Poznaniu. [dostęp 27.03.2016 r.]
  5. Czwartkowe Forum Kultury Politechniki Łódzkiej www.p.lodz.pl
  6. Medale „Pro publico bono”. e-kalejdoskop.pl.
  7. ltn.lodz.pl – strona internetowa Łódzkiego Towarzystwa Naukowego
  8. psps.com.pl strona internetowa Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu
  9. Letni Festiwal Muzyczny Kutno. oficjalna strona festiwalu

Oceń: Anna Jeremus-Lewandowska

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:18