UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kutno - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Józef Szymański (polityk)


Józef Edward Szymański, urodzony 27 lipca 1925 roku w Kutnie, to postać o znaczącym dorobku w polskim życiu publicznym. Był nie tylko nauczycielem, ale także aktywnym politykiem.

W latach 60. XX wieku pełnił funkcję posła na Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, reprezentując okresy II i III kadencji, gdzie miał możliwość wpływania na kształtowanie polityki kraju.

Życiorys

Józef Szymański, syn Ignacego i Wiktorii, odznaczał się bogatą historią edukacyjną oraz zawodową, mimo że osiągnął jedynie niepełne wykształcenie wyższe. Był nauczycielem, który przez wiele lat pracował na stanowisku dyrektora Zasadniczej Szkoły Kolejowej w Kutnie w latach 1954–1976.

W 1947 roku rozpoczął działalność w Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego, co było pierwszym krokiem w jego zaangażowaniu społecznym. Dalsze lata przyniosły mu przynależność do Związku Młodzieży Polskiej oraz Powszechnej Organizacji „Służba Polsce”. W ramach „Służby Polsce” Szymański zyskał doświadczenie w kierowaniu hufcami szkolnymi, pełniąc w 1948 roku funkcję komendanta w Komendzie Powiatowej w Kutnie. Już rok później objął rolę starszego referenta polityczno-wychowawczego.

W 1953 roku wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, gdzie jego działalność objęła wiele istotnych funkcji. Był sekretarzem podstawowej organizacji partyjnej Technikum Ekonomicznego w Kutnie od 1954 roku, członkiem egzekutywy oraz plenum partią od 1956 roku. Od 1960 do 1961 roku pełnił funkcję sekretarza ds. propagandy, a także był I sekretarzem Komitetu Powiatowego w Kutnie. Jego pasja do sportu przejawiała się poprzez nawiązanie do Komisji Sportu i Turystyki przy Komitecie Centralnym, w której to uczestniczył od 1957 roku jako członek. Ponadto, zyskał miano instruktora ds. sportu w KP w Kutnie oraz kierownika stałych seminariów szkoleniowych dla partyjnych.

Szymański został posłem na Sejm PRL w latach 1957 oraz 1961, reprezentując okręg Kutno. Przez obydwie kadencje pracował w Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej. Jego działalność polityczna obejmowała także przynależność do Frontu Jedności Narodu, a w 1955 roku zasiadał w prezydium Powiatowego Komitetu FJN.


Oceń: Józef Szymański (polityk)

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:15