Maciej Zalewski (filolog)


Maciej Zalewski, urodzony 26 lutego 1956 roku w Kutnie, to figura, która znacząco wpisała się w polskie życie publiczne. Jest polskim politykiem, który, obok swojej działalności w sferze politycznej, ma także bogate doświadczenie jako filolog i przedsiębiorca.

Warto podkreślić, że Zalewski odgrywał kluczową rolę jako działacz opozycji demokratycznej w trudnym okresie PRL, a jego zaangażowanie zaowocowało późniejszym wyborem na posła w Sejmie I kadencji.

Życiorys

Maciej Zalewski, będący absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego z 1979 roku, rozpoczął swoją karierę jako nauczyciel akademicki na Wydziale Polonistyki tejże uczelni, gdzie prowadził zajęcia w Katedrze Kultury Polskiej. Już od 1980 roku angażował się w działalność opozycyjną w ramach „Solidarności”, co stanowiło nieodłączny element jego życia. Po ogłoszeniu stanu wojennego, współtworzył podziemne pismo „Wola”, a także zaangażował się w wydawanie i dystrybucję materiałów w ramach MKK „Solidarność” oraz Grupy Polityczne Wola. W ciągu lat 80. był dwukrotnie aresztowany w związku z działaniami politycznymi; całkowity czas jego pozbawienia wolności wyniósł półtora roku. Działał aktywnie w Duszpasterstwie Ludzi Pracy oraz Klubie Myśli Politycznej „Dziekania”, a także w innych formacjach opozycyjnych, publikując teksty m.in. w „Tygodniku Mazowsze”.

W roku 1990 Maciej Zalewski znalazł się w gronie założycieli Porozumienia Centrum, gdzie objął stanowisko zastępcy Jarosława Kaczyńskiego w redakcji „Tygodnika Solidarność”. Współtworzył również Fundację Prasową „Solidarność” oraz był jednym z pomysłodawców przedsiębiorstwa Telegraf. W 1991 roku pełnił funkcję sekretarza w Komitecie Obrony Kraju w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy, gdzie ostrzegał wspólników Art-B, Bogusława Bagsika i Andrzeja Gąsiorowskiego, o grożącym im aresztowaniu.

Później, w 1991 roku, został wybrany na posła I kadencji z listy POC i zasiadał w Komisji Przekształceń Własnościowych oraz w Komisji Obrony Narodowej. W trakcie kadencji przystąpił do klubu Polskiego Programu Liberalnego, jednakże zrezygnował z mandatu przed jej zakończeniem z powodu incydentu, który miał miejsce po kolizji drogowej. W stanie nietrzeźwości wywołał awanturę z policją, co było punktem zwrotnym w jego karierze politycznej.

W 2005 roku rozpoczął odbywanie kary pozbawienia wolności, wynoszącej 2,5 roku, za ostrzeżenie wspólników Art-B. Po odbyciu roku i trzech miesięcy penitencjarnych, uzyskał warunkowe przedterminowe zwolnienie. Po opuszczeniu zakładu karnego związał się z prowadzeniem własnej firmy doradczej East Link, założonej w 1994 roku, oraz portalu internetowego Latarnik, funkcjonującego od 2000 roku.

Przypisy

  1. Nota biograficzna w Encyklopedii Solidarności. [dostęp 09.03.2021 r.]
  2. East Link. rejestr.io. [dostęp 01.03.2021 r.]
  3. Posłowie grający fair play. wyborcza.pl, 01.03.2021 r. [dostęp 03.07.2003 r.]
  4. Biznes ponad podziałami. polityka.pl, 07.04.2007 r. [dostęp 01.03.2021 r.]
  5. a b Zalewski wyszedł z więzienia. wyborcza.pl, 05.07.2006 r. [dostęp 07.06.2011 r.]

Oceń: Maciej Zalewski (filolog)

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:22