Władysław Pawlak (poseł)


Władysław Pawlak, urodzony 1 sierpnia 1912 roku w Kutnie, był wybitnym polskim technikiem włókiennictwa oraz doświadczonym politykiem. Jego kariera polityczna obejmowała pełnienie funkcji posła na Sejm PRL w dwóch kadencjach, II i III, co stanowi istotny element jego zaangażowania w życie publiczne kraju.

W historii polskiej polityki Pawlak pozostaje postacią, której osiągnięcia i wkład w rozwój przemysłu włókienniczego zasługują na szczególne wyróżnienie.

Jego działalność oraz dedykacja dla spraw społecznych i gospodarczych są przykładem zaangażowania, które miało wpływ na jego otoczenie oraz na przyszłe pokolenia.

Życiorys

Władysław Pawlak urodził się jako syn Kazimierza i Marianny. Ukończył szkołę średnią i zdobył zawód technika włókiennika. W 1936 roku wstąpił do Wojska Polskiego jako podporucznik rezerwy. Brał udział w wojnie obronnej w 1939 roku, gdzie odniósł rany. Po zakończeniu walk przeszedł rehabilitację, jednak wkrótce stał się więźniem obozów jenieckich, takich jak Oflag II A Prenzlau, Oflag II E Neubrandenburg oraz Oflag II D Gross-Born.

Po powrocie do Polski podjął pracę w Starostwie Powiatowym w Kutnie. W 1945 roku dołączył do Polskiej Partii Robotniczej, a później znalazł się w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W trakcie swojej działalności w PZPR pełnił wiele ważnych ról. Był członkiem plenum oraz egzekutywy Komitetu Powiatowego w Opocznie w latach 1948–1949, a także członkiem Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej w latach 1956–1959. Dodatkowo, od 1960 roku, sprawował funkcję członka oraz egzekutywy Komitetu Wojewódzkiego w Łodzi od 1964 roku.

Pawlak pełnił także istotne funkcje samorządowe, będąc przewodniczącym Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Opocznie w latach 1948–1949, a następnie w Łowiczu od 1949 do 1951 oraz w Wieluniu od 1952 do 1958 roku. Wybierany był na posła na Sejm PRL w 1957 i 1961 roku z okręgów Wieluń oraz Sieradz. W parlamencie angażował się w prace Komisji Przemysłu Lekkiego, Rzemiosła i Spółdzielczości Pracy, a później również w Komisji Planu Gospodarczego, Budżetu i Finansów. Warto zaznaczyć, że był przewodniczącym wojewódzkiego zespołu poselskiego.

W 1962 roku objął stanowisko wiceprzewodniczącego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi. Przez trzy lata, od 1958 do 1961, pełnił także rolę prezesa Wojewódzkiego Związku Gminnych Spółdzielni w Łodzi.

Przypisy

  1. https://www.myheritage.pl/names/w%C5%82adys%C5%82aw_pawlak

Oceń: Władysław Pawlak (poseł)

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:15