Jarosław Warzecha


Jarosław Jerzy Warzecha, urodzony 28 kwietnia 1947 roku w Kutnie, to znana postać w polskim świecie kultury. Jest nie tylko dziennikarzem, lecz także uzdolnionym dramaturgiem oraz prozaikiem.

Jego prace odznaczają się głęboką refleksją nad rzeczywistością, co czyni je istotnym elementem współczesnej literatury polskiej.

Życiorys

Jarosław Warzecha to wybitny absolwent, który ukończył Wydział Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu Łódzkiego w 1972 roku. Tam również napisał swoją pracę magisterską w dziedzinie pedagogiki społecznej pod opieką prof. Aleksandra Kamińskiego. W późniejszym czasie, w 1992 roku, ukończył Studium Scenariuszowe na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi.

Praca zawodowa

W ciągu swojej kariery, Warzecha pełnił wiele znaczących ról:

  • 1972: reżyser w teatrze Akademii Medycznej STS „Cytryna”,
  • 1973: współpraca reżyserska przy krótkometrażowym filmie fabularnym Punkt widzenia,
  • 1973–1974: dziennikarz w „Ekspresie Ilustrowanym”,
  • 1974–1983: dziennikarz w redakcji publicystyki oraz literackiej rozgłośni Polskiego Radia w Łodzi,
  • 1983: zwolniony z powodu politycznego przyczyn, z zakazem pracy dziennikarskiej,
  • 1985–1986: adiunkt w dziale literacko-wydawniczym Muzeum Miasta Łodzi,
  • 1986–1988: adiunkt w Muzeum Kinematografii w Łodzi,
  • 1990: przywrócony do pracy w rozgłośni Radia Łódź, gdzie był komentatorem w redakcji publicystyki,
  • 1996–1997: zastępca kierownika redakcji publicystyki.

Jest członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W 2006 roku, na mocy postanowienia, został odznaczony przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi. W 2022 roku zdobył nagrodę Świadek Historii, co potwierdza jego wysoką wartość w polskim środowisku kulturalnym i medialnym.

Twórczość

Jarosław Warzecha to postać, której dorobek artystyczny obejmuje ponad 30 słuchowisk, które miały swoje miejsce w programach Polskiego Radia. Wiele z tych słuchowisk można znaleźć w Centralnej Fonotece Polskiego Radia, a wśród nich realizacje w reżyserii takich osobistości jak Andrzej Pruski i Henryk Rozen.

Jest również autorem ponad 300 tekstów w audycjach estradowych nadawanych przez Polskie Radio. Warto zaznaczyć, że był twórcą audycji literackiej „Niedzielny Program Literacki”, która trwała od 1991 do 2007 roku. W swoim dorobku posiada także felietony pod tytułami „Obyczajnik polski i nie tylko”, „Wybrane z tygodnia” oraz „Widziane z Piotrkowskiej”. W ramach działalności publicystycznej stworzył cykl audycji społeczno-kulturalnych pod nazwą Salon.

W ramach tego cyklu Jarosław Warzecha przeprowadził wywiady z wieloma uznanymi osobami, takimi jak Henryk Debich, Jan Karski, Leszek Moczulski, Zofia Rysiówna, prof. Jerzy Eisler, prof. Andrzej Kunert, gen. Stefan Bałuk, prof. Halina Szwarc, gen. Kazimierz Leski, gen. Antoni Heda oraz ks. gen. Adam Franciszek Studziński.

Warzecha aktywnie współpracował z różnorodnymi wydaniami, takimi jak tygodnik „Odgłosy”, gazeta „Nowy Świat”, tygodnik „Myśl Polska” oraz „Gazeta Polska”. Jego twórczość obejmuje również prace dla Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi w latach 1985–1987, gdzie pisał scenariusze do filmów, w tym „Naturyści”. Pracował również przy cyklu „Salon” emitowanym w TVP3 Łódź, a także filmie „Punkt widzenia”.

Warzecha jest współautorem wystaw, w tym „Pejzaże łódzkie «Kwiatów Polskich»” w Muzeum Historii Miasta Łodzi, oraz wystawy „Aleksander Fogiel – portret” w Muzeum Kinematografii w Łodzi. W 2005 roku zdobył II Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni za scenariusz słuchowiska pt. „Jest super”, w ogólnopolskim konkursie literackim „Polskie drogi do Wolności – 25 lat „Solidarności”.

Działalność polityczna

W 2014 roku Jarosław Warzecha dołączył do Polski Razem, partii założonej przez Jarosława Gowina. W tym samym roku wystartował jako kandydat w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Obecnie nie angażuje się w działalność polityczną, jednak jego status pokrzywdzonego w dokumentach IPN jest nadal aktualny.

Życie prywatne

Jarosław Warzecha jest mężem Małgorzaty, która jest dziennikarką radiową. Jest również dumnym ojcemŁukasza, który również podąża śladami rodzicielki, pracując jako dziennikarz.

Publikacje

Jarosław Warzecha jest autorem wielu interesujących publikacji, które znacząco wpłynęły na różnorodne dziedziny. Oto lista jego dzieł:

  • Pamiętnik umysłowego, wydany przez Wydawnictwo Łódzkie w 1982 roku,
  • Afera żyrardowska, opublikowana przez Krajową Agencję Wydawniczą w 1986 roku,
  • Intymny atlas anatomiczny, wydany w Wydawnictwie Łódzkim w 1989 roku,
  • Współautor w antologii Trudno nie pisać satyry, wydanej przez Res Polona w 1989 roku,
  • Pitawal łódzki (wspólnie z A. Antczakiem), opublikowany przez MAGART w 1994 roku,
  • Nie kracz Słowik, nie kracz, wydane przez Narodowe Centrum Kultury w 2014 roku,
  • Kornel znaczy rogaty, Rzecz o Kornelu Morawieckim (niewydane), Narodowe Centrum Kultury 2016,
  • Na radiowej fali, wydane przez Akapit Press w 2021 roku.

Przypisy

  1. Gala łódzkiej edycji Nagrody Honorowej „Świadek Historii” – Łódź, 18.08.2022 r. ipn.gov.pl. [dostęp 22.08.2022 r.]
  2. Kandydaci do Parlamentu Europejskiego z Województwa łódzkiego. pjg.org.pl, 15.04.2014 r. [dostęp 19.04.2021 r.]
  3. Na pomoście. encyklopediateatru.pl. [dostęp 19.04.2021 r.]
  4. M.P. z 2007 r. nr 10, poz. 105
  5. Jarosław Warzecha w bazie filmpolski.pl
  6. Serwis PKW – Wybory 2014

Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":

Łukasz Kaczyński | Helena Wielgomasowa

Oceń: Jarosław Warzecha

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:5