Rafał Marian Krenke to uznany polski lekarz, który zdobył tytuł profesora oraz stopień doktora habilitowanego nauk medycznych. Pełni on zaszczytną funkcję Rektora Elekt Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a także zajmuje stanowisko Dziekana Wydziału Lekarskiego tej renomowanej uczelni.
Jako kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii, Rafał Krenke odgrywa kluczową rolę w rozwijaniu medycyny w Polsce. Jego działalność związana jest z Centralnym Szpitalem Klinicznym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM, gdzie podejmuje się innowacyjnych badań i praktyk medycznych.
Życiorys
Rafał Krenke to wybitny lekarz, który swoje pierwsze kroki w edukacji stawiał w II Liceum Ogólnokształcącym im. J. Kasprowicza w Kutnie, gdzie w 1981 roku z sukcesem zdał egzamin maturalny z wyróżnieniem. Po tym, rozpoczął prestiżowe studia na Akademii Medycznej w Warszawie, które ukończył w 1987 roku, zdobywając dyplom lekarza medycyny również z wyróżnieniem. W 1996 roku obronił pracę doktorską na I Wydziale Lekarskim tej samej uczelni, w której temat dotyczył „Wpływ cyklofosfamidu na spowodowane hiperoksją uszkodzenie tkanki płucnej u świnek morskich”. Promotorem jego pracy była prof. dr hab. bioch. Elżbieta Wałajtys-Rode. W 2012 roku Krenke uzyskał habilitację na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, prezentując rozprawę habilitacyjną na temat „Ocena czynności układu oddechowego i wskaźników wymiany gazowej u chorych kwalifikowanych do przeszczepienia wątroby”. Tytuł profesora nauk medycznych uzyskał w 2014 roku.
W trakcie swojej kariery zawodowej, Krenke pełnił wiele istotnych ról. Od października 2020 roku zajmuje stanowisko dziekana Wydziału Lekarskiego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. W latach 2016–2019 był prodziekanem I Wydziału Lekarskiego. Od 2014 roku kieruje Katedrą i Kliniką Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii, która znajduje się w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM przy ul. Banacha 1a w Warszawie. W latach 2007–2013 sprawował obowiązki konsultanta ds. chorób płuc w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii.
Staże i szkolenia zagraniczne
- Klinika Lungen und Bronchialerkrankungen, Greifenstein, Niemcy (1990, 1991),
- Department of Chest Diseases St. Antonius Hospital, Nieuwegein, Holandia (1994, 1996),
- Ruhrlandklinik, Essen, Niemcy (1996),
- European Respiratory Society Course on Bronchoscopy, Heraklion, Grecja (2003),
- Department of Pneumology University of Murcia, Hiszpania (2008),
- Hôpital Nord, Marseille, Francja – Airway Stenting Course (2012).
Doktor Krenke zrealizował niezliczone projekty badawcze, w tym granty finansowane przez NCN i NCBiR, które dotyczyły diagnostyki i leczenia chorób układu oddechowego. Jako recenzent, współpracował z wiodącymi czasopismami naukowymi, takimi jak Lancet Respiratory Medicine, American Journal of Respiratory and Critical Care, Thorax oraz European Respiratory Journal.
Jego zaangażowanie w edukację medyczną utrzymuje się od ponad 25 lat. Aktywnie uczestniczy w kształceniu zarówno studentów medycyny, jak i lekarzy w ramach kształcenia podyplomowego, prowadząc ćwiczenia, seminaria oraz zajęcia warsztatowe. Ponadto, ma na swoim koncie autorstwo rozdziałów w skryptach i podręcznikach dla studentów oraz lekarzy.
W celu rozwoju diagnostycznych i leczniczych procedur w Klinice, Krenke był inicjatorem oraz organizatorem projektu przeszczepiania płuc w WUM, a także otworzył nowoczesny Ośrodek Pneumonologii Interwencyjnej. Jako członek Komisji Ekspertów 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2024 roku, doradzał Fundacji w zakresie zakupu sprzętu pulmonologicznego.
Od 2014 roku jest Konsultantem Wojewódzkim w dziedzinie chorób płuc dla województwa mazowieckiego, a także aktywnie uczestniczy w pracach wielu towarzystw naukowych. Należy do Towarzystwa Internistów Polskich (gdzie jest zastępcą przewodniczącego Oddziału Warszawskiego), Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc (członek Zarządu Głównego) oraz European Respiratory Society.
Nagrody i odznaczenia
Rafał Krenke zdobył wiele prestiżowych nagród oraz odznaczeń w uznaniu za swoje nieocenione zasługi w dziedzinie zdrowia oraz edukacji. Poniżej przedstawiamy listę jego wyróżnień:
- Nagroda zespołowa Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej za monografię pt. „Choroby opłucnej” (1998),
- Srebrny Krzyż Zasługi (2006),
- Medal za Zasługi dla Ochrony Zdrowia (2011),
- Medal Komisji Edukacji Narodowej (2012),
- Złoty Krzyż Zasługi (2014),
- Medal Srebrny za Długoletnią Służbę (2015),
- Nagroda zespołowa International Association for the Study of Lung Cancer dla najlepszego zespołu europejskiego sprawującego opiekę nad chorymi na raka płuca (2017),
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2019).
Te osiągnięcia stanowią wyraz uznania dla jego pracy oraz dedykacji na rzecz zdrowia publicznego i edukacji medycznej.
Przypisy
- Władze dziekańskie | Warszawski Uniwersytet Medyczny [online], www.wum.edu.pl [dostęp 07.07.2024 r.]
- MartaM. Kuzdra MartaM., Klinika Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii - Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM [online], 21.04.2020 r. [dostęp 07.07.2024 r.]
- Prawie 65 milionów złotych dla pulmonologii! - aktualności - wosp.org.pl [online], www.wosp.org.pl [dostęp 07.07.2024 r.]
- Powołanie Wojewódzkich Konsultantów Medycznych - Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie - Portal Gov.pl [online], Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie [dostęp 07.07.2024 r.]
- M.P. z 2019 r. poz. 1099
- M.P. z 2014 r. poz. 548
- M.P. z 2014 r. poz. 340
- M.P. z 2006 r. nr 43, poz. 459
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Teresa Grzegorczyk-Skibińska | Katarzyna Frank-NiemczyckaOceń: Rafał Krenke