Parafia Ewangelicko-Augsburska w Kutnie


Parafia Ewangelicko-Augsburska w Kutnie to prężnie działająca wspólnota religijna, znajdująca się w sercu Kutna. Należy ona do diecezji warszawskiej, która jest częścią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Siedziba parafii ulokowana jest przy ulicy Sienkiewicza, co sprawia, że jest dostępna dla wszystkich mieszkańców i przybywających do miasta.

Warto zauważyć, że według danych z 2017 roku, wspólnota ta skupiała około 30 wiernych, co odzwierciedla jej małą, ale zgraną społeczność. Pomimo niewielkiej liczby członków, parafia odgrywa istotną rolę w życiu duchowym swoich wiernych, oferując im możliwość uczestnictwa w nabożeństwach oraz innych wydarzeniach religijnych.

Historia

Ewangelicy na obszarze Kutna oraz jego okolicach mieli już swoje miejsce na ziemi podczas II rozbioru Polski. Dane historyczne wskazują, że na terenie miasta mieszkało 63 luteran, co było możliwe dzięki ogłoszonemu w 1768 roku patentowi, który zabezpieczał wolność wyznania. Osadnicy ewangeliccy otrzymali nie tylko swobodę religijną, ale również darmowy przydział drewna, który umożliwił im budowę szkoły oraz domu modlitwy; ponadto teren cmentarza oraz gospodarstwa dla nauczyciela był zwolniony z podatków od gruntów.

W 1797 roku w Kutnie powstał filiał posiadający drewnianą kaplicę oraz plebanię, w której znajdowała się sala do prowadzenia zajęć edukacyjnych. W kolejnych latach, dokładnie w 1879 roku, rozpoczęto budowę murowanego kościoła, która zakończyła się uroczystością poświęcenia obiektu 10 listopada 1880 roku przez generalnego superintendenta, księdza Woldemara Evertha. Przez jakiś czas filiał podlegał parafii w Łowiczu, a w latach 1841-1857 był administrowany przez parafię znajdującą się w Gostyninie.

W 1923 roku zbór filialny w Kutnie liczył już 800 wiernych. Nabożeństwa były odprawiane w dwóch językach: niemieckim i polskim, a zbór administrował aż siedmioma cmentarzami. W 1929 roku miały miejsce liczne sakramenty, w tym 10 chrztów, 8 ślubów, 15 pogrzebów oraz 9 konfirmacji. Sakrament Ołtarza przyjęło 250 osób, a składki kościelne były regulowane przez 240 członków zboru.

Znaczny wzrost liczby parafian miał miejsce podczas II wojny światowej, kiedy to do Kutna przesiedlono liczną grupę mieszkańców z Wołynia oraz Besarabii w ramach akcji Heim ins Reich. Po zakończeniu działań wojennych opiekę nad wiernymi przejął ksiądz Karol Messerschmidt-Buczyński, który wcześniej był proboszczem Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie. Następnie zbór był obsługiwany przez księdza Emila Dawida z parafii we Włocławku, a później przez księdza Eugeniusza Sautera, który pochodził z Piastowa.

W latach 1967–1987 funkcję proboszcza-administratora piastował Mariusz Werner, który wcześniej był proboszczem w Zgierzu i następnie w Łodzi. Po nim na stanowisko administratora parafii został powołany ksiądz Marcin Undas, także ze Zgierza.

Dnia 30 czerwca 2001 roku parafia w Łowiczu utraciła niezależność, będąc przyłączoną do parafii w Kutnie jako jej zbór filialny. W 2006 roku administrację nad parafią przyjął ksiądz Artur Woltman z Płocka, pełniąc tę funkcję do roku 2012. Przez wiele lat parafia korzystała z gościny parafii mariawickiej pw. Przenajświętszego Sakramentu w Kadzidłowej, gdzie spotykali się wierni z okolic Krzewaty.

Współczesność

Nabożeństwa odbywają się wkościele ewangelickim w Kutnie, które mają miejsce regularnie w każdą niedzielę oraz podczas świąt. Warto zauważyć, że parafia posiada także filiał w Łowiczu, gdzie nabożeństwa odbywają się przy ul. Podrzecznej 15, również w każdą niedzielę.

Pomimo braku własnego proboszcza, parafia jest administrowana przez duszpasterza parafii ewangelickiej w Płocku, którym jest ks. Szymon Czembor. Jest to istotny element funkcjonowania parafii w Kutnie.

Dodatkowo, parafia gościnnie przyjmuje lokalną wspólnotę Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Ta wspólnota włącza się w działalność parafialną i jest związana z parafią św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Nowej Sobótce.

Przypisy

  1. Kutno – kościół. luteranie.pl. [dostęp 11.11.2021 r.]
  2. Łowicz – kaplica. luteranie.pl. [dostęp 11.11.2021 r.]
  3. Ekumeniczne wydarzenie w Kutnie: mariawickie nabożeństwa w kościele ewangelickim. Parafie Mariawickie w Nowe Sobótce i Kadzidłowej, 31.03.2016 r. [dostęp 26.12.2020 r.]
  4. Pomoc dla mariawitów w Kadzidłowej. Ekumenizm.pl, 10.09.2012 r. [dostęp 26.12.2020 r.]
  5. Kruś 2019, s. 189.
  6. Kruś 2019, s. 71.
  7. Kruś 2019, s. 62.
  8. a b c d e f g Parafia Ewangelicko-Augsburska w Płocku i Kutnie - Historia Kutno

Oceń: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Kutnie

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:17