Kościół świętego Jana Chrzciciela w Kutnie stanowi istotny element rzymskokatolickiego życia tego regionu, będąc kościołem parafialnym, który należy do parafii pod tym samym wezwaniem w dekanacie Kutno – św. Wawrzyńca diecezji łowickiej.
Historia tej świątyni sięga początków lat 80. XX wieku. W 1982 roku, na mocy działań proboszcza parafii pod wezwaniem świętego Wawrzyńca, księdza prałata Jana Świtkowskiego, uzyskano pozwolenie na budowę nowego kościoła przy ulicy Kanclerza Jana Zamoyskiego 2/1. Prace budowlane rozpoczęły się we wrześniu tego samego roku i szybko postępowały.
W 1984 roku wzniósł się kamień węgielny, który poświęcił kardynał Józef Glemp, arcybiskup warszawski i gnieźnieński oraz prymas Polski. Dzięki dekretowi prymasa z dnia 31 grudnia 1985 roku, który wszedł w życie 13 stycznia 1986 roku, przy nowo wybudowanym kościele dolnym został utworzony ośrodek duszpasterski pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Mianowany administratorem tego ośrodka został ksiądz Jan Dobrodziej, który później pełnił funkcję proboszcza parafii.
W ciągu zaledwie kilku lat, bo już w 1987 roku, górny kościół został oddany do kultu Bożego, a 15 lutego 1988 roku kardynał Józef Glemp erygował nową parafię. Kulminacyjnym momentem tej budowlanej historii była konsekracja świątyni, która odbyła się 4 czerwca 2000 roku, a dokonał jej biskup łowicki Alojzy Orszulik, co było ukoronowaniem długotrwałych starań zarówno parafian, jak i księdza prałata Jana Dobrodzieja.
Świątynia, zaprojektowana przez inżyniera architekta Bogusława Szczęsnego, wyróżnia się nowoczesną architekturą oraz ciekawej aranżacji przestrzennej. Główny kościół usytuowany jest na poziomie górnym, a jego wnętrze zachwyca nowoczesnym wyposażeniem. Na ścianie ołtarza głównego znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca Chrystusa Zmartwychwstałego, dzieło Pawła Ciesielskiego z Łodzi, która została poświęcona w 1999 roku przez św. Jana Pawła II.
Dodatkowo, od strony wschodniej kościoła znajdują się dwie kaplice: Matki Bożej Częstochowskiej oraz Miłosierdzia Bożego, które stanowią zintegrowany element całości świątyni.
Przypisy
- św. Jana Chrzciciela w Kutnie. Diecezja łowicka. [dostęp 13.04.2021 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Parafia św. Wawrzyńca w Kutnie | Parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kutnie | Kościół św. Jadwigi Królowej w Kutnie | Kościół św. Wawrzyńca w Kutnie | Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kutnie | Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w KutnieOceń: Kościół św. Jana Chrzciciela w Kutnie