Sławomir Nowak, urodzony 25 maja 1941 roku w Kutnie, był jednym z czołowych polskich trenerów lekkiej atletyki. W ciągu swojej kariery sportowej zyskał uznanie nie tylko jako zawodnik, ale przede wszystkim jako mentor młodych atletów.
Jego największym osiągnięciem było współpracowanie z Wilsonem Kipketerem, który stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych biegaczy w historii tej dyscypliny. Sławomir Nowak zmarł 1 sierpnia 2021 roku w Gdańsku, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w polskim sporcie.
Życiorys
„Jako sportowiec, Sławomir Nowak specjalizował się w dziesięcioboju oraz skoku o tyczce. W barwach Gwardii Warszawa zdobył tytuł mistrza Polski w skoku o tyczce w roku 1969, osiągając imponujący wynik 4,80 m. Dodatkowo, zdobył brązowy medal w dziesięcioboju w 1966 z wynikiem 6583 pkt. W swoim dorobku ma również występ w jednym meczu międzypaństwowym przeciwko Bułgarii w 1969 roku, gdzie triumfował w zawodach skoku o tyczce.
Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Poznaniu i uzyskał tytuł trenera klasy mistrzowskiej. Swoją kariery jako trener rozpoczął w Gwardii Warszawa, gdzie pracował m.in. z płotkarką Teresą Gierczak, która była jego pierwszą żoną. Wspólnie osiągnęli wiele, w tym wyrównanie rekordu Polski na 100 m ppł wynikiem 13,3 s. (29.08.1969) oraz zdobycie brązowego medalu mistrzostw Europy w 1969 roku. To był jego pierwszy znaczący sukces w roli trenera.
W latach 70. XX wieku Nowak był trenerem wielu klubów, w tym m.in. wielokrotnych reprezentantek i medalistek mistrzostw Polski oraz Europy, płotkarek Zofii Bielczyk (gościnnie – za czasów Polonii Warszawa) oraz Grażyny Rabsztyn. Trenował także czołową polską wieloboistkę, Grażynę Niestój. W kolejnych latach, w latach osiemdziesiątych, jego uwagę zdobyła wieloboistka Małgorzata Guzowska, która stała się jego drugą żoną. Wspólnie osiągnęli sukces, doprowadzając ją do rekordu Polski w siedmioboju (6616 pkt – 31.08.1985). Po niej trenował wieloboistkę Marię Kamrowską, która była jego trzecią żoną. Co ciekawe, wszystkie jego późniejsze żony brały udział w igrzyskach olimpijskich.
W latach 1991–1998 przebywał w Danii, gdzie odniósł największe sukcesy, w tym ustanowienie rekordu świata i zdobycie mistrzostwa Świata przez Wilsona Kipketera w biegu na 800 m. Po powrocie do Polski pozostał jego trenerem. W pierwszej dekadzie XXI wieku zajmował się trenowaniem biegaczki Grażyny Prokopek oraz wspierał Vénuste Niyongabo.
W późniejszych latach objął prowadzenie kobiecej kadry wieloboistek, jednak w 2005 roku zmuszony był ustąpić ze stanowiska na skutek oskarżeń dotyczących niewłaściwego zachowania wobec swoich zawodniczek. Mimo to, pozostał aktywnym pracownikiem dydaktycznym w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. W 2009 roku doprowadził Kamilę Chudzik do zdobycia brązowego medalu mistrzostw Świata w siedmioboju.
Zmarł w wieku 80 lat, po zmaganiach z chorobą Parkinsona.
Rekordy życiowe
Wśród niezwykłych osiągnięć Sławomira Nowaka można wskazać kilka imponujących rekordów życiowych. Wśród nich wyróżnia się:
- skok o tyczce o wysokości 4.80 m, uzyskany 9 lipca 1969 roku,
- wynik dziesięcioboju na poziomie 6774 punktów, osiągnięty 24 czerwca 1970 roku.
Przypisy
- Zmarł Sławomir Nowak, sławny trener płotkarek [online], Onet Sport, 02.08.2021 r. [dostęp 02.08.2021 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Sport i rekreacja":
Anita Olęcka | Michał Rosiak (piłkarz) | Stanisław Zalewski (żeglarz) | Michał Sokołowicz | Stanisław Wróblewski (zapaśnik) | Jakub Wawrzyniak | Maja KrzewickaOceń: Sławomir Nowak (trener)